Postępowanie podczas powodzi

Przed powodzią

 

Dowiedz się w urzędzie gminy lub w komitecie przeciwpowodziowym, jakie jest zagrożenie powodziowe na Twoim terenie:

 

Opracuj rodzinny plan postępowania na wypadek powodzi

 

Wykonaj następujące czynności:

 

Przypilnuj, żeby wszyscy członkowie zapoznali się z planem powodziowym i przećwiczcie ustalony sposób postępowania

 

Przygotuj zestaw potrzebnych rzeczy

Przygotuj zestaw rzeczy, które będą Ci potrzebne, jeśli nadejdzie powódź. Jeśli zostaniesz odcięty "od reszty świata" w domu będą Ci potrzebne: zapasy wody i żywności wystarczające przynajmniej na trzy dni, apteczka, odzież i pościel, narzędzia, podstawowy sprzęt, specjalne wyposażenie.

Osobno powinieneś przygotować podręczny pakiet ewakuacyjny na wypadek ewakuacji w łatwym do transportu pojemniku (plecak, torba, zamykany kosz).

Woda

Jedzenie

Apteczka

Apteczkę powinien zawiera pakiet ewakuacyjny. Przygotuj dwa zestawy pierwszej pomocy, jeden do domu i drugi do samochodu, powinny one zawierać:

Narzędzia i sprzęt

Sanitaria

Odzież, pościel

Specjalne wyposażenie

Pamiętaj o specjalnym wyposażeniu dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych:

 

Ważne dokumenty

Trzymaj dokumenty w wodoodpornych pojemnikach.

 

Media (gaz, prąd i woda)

Zlokalizuj główne wyłączniki prądu, zawory wodne i gazowe. Naucz się sam i przeszkol innych członków rodziny jak i kiedy je wyłączać. Trzymaj narzędzia do zamykania zaworów w ich pobliżu. Pamiętaj, żeby je wyłączać tylko w przypadku realnego ich zagrożenia uszkodzeniem, albo jeśli dostałeś takie polecenie.

 

 

W czasie zagrożenia powodziowego

 

 

Ewakuacja

Nie zareagowanie na polecenie ewakuacji może narazić na niebezpieczeństwo Twoją rodzinę lub ratowników, którzy będą musieli przyjść Wam z pomocą.

 

W razie konieczności natychmiastowej ewakuacji

 

Jeśli wiesz, że masz więcej czasu

 

 

Po powodzi

 

Po cofnięciu się wód powodziowych bardzo ważne jest, żeby zlikwidować jej skutki w domu we właściwej kolejności i to jak najszybciej, w celu ograniczenia niekorzystnego wpływu na zdrowie mieszkańców i zapobiec wtórnym zniszczeniom.

 

Zanim wejdziesz do domu

Zachowaj dużą ostrożność wchodząc do domu. Unikniesz porażenia prądem, jeśli włożysz gumowe obuwie wchodząc do pomieszczeń, w których stoi woda.

 

Elektryczność

Trzymaj przewody zewnętrzne z dala od wody. Jeśli przewody są pod napięciem, natychmiast je odłącz od źródła zasilania. Jeśli wokół tablicy elektrycznej jest wilgoć stań na suchym terenie (izolatorze) i patykiem (suchym) wyłącz prąd. Jeśli to konieczne wezwij elektryka.

 

Budynki

Upewnij się, że konstrukcja budynku nie jest naruszona, obejrzyj ściany i stropy. Uważaj na dziury w podłogach, szkło i inne potencjalne zagrożenia.

 

Woda

Woda powodziowa może być silnie zanieczyszczona ściekami i innymi zanieczyszczeniami stwarzając zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zapach, kolor lub smak może świadczyć o takiej ewentualności uzdatnij ją do spożywania przez gotowanie minimum 10 minut lub dodając tabletki odkażające.

 

Ekwipunek do sprzątania

Zanim przystąpimy do usuwania skutków powodzi powinniśmy wyposażyć się w:

 

Pamiętaj, żeby zamoczone ważne dokumenty (papierowe), które nie mogą ulec zniszczeniu włożyć do zamrażarki do czasu, aż będą potrzebne.

Udokumentuj zniszczenia, jakim uległo Twoje mienie robiąc fotografie lub film video. Zgłoś te zniszczenia swojemu agentowi ubezpieczeniowemu i władzom lokalnym najszybciej, jak to jest tylko możliwe.

 

Napisano w oparciu o: "Model kompleksowej ochrony przed powodzią w obszarze dorzecza górnej Wisły na przykładzie województwa małopolskiego"